W każdym teatrze lalkowym największym skarbem powinny być lalki sceniczne biorące udział w przedstawieniach. Teatr Lalek Kukiełka tworzą wyjątkowe postacie, dopracowane w nawet najmniejszych szczegółach. Wszystkie nasze lalki zostały zaprojektowane indywidualnie w naszym biurze a nad projektem każdej z nich spędziliśmy wiele dni i nocy. Dzięki ciężkiej pracy i mnóstwie szkiców udało nam się stworzyć prawdziwe lalkowe dzieła sztuki, z których jesteśmy dumni podczas każdego z naszych występów. Wszystkie przygotowane projekty wykonało dla nas Muzeum Lalek z Pilzna. Pracownia i warsztaty muzealne stworzyły lalki, wzorując się na tradycyjnych metodach lalkotwórstwa pochodzących z całego świata. Każda z lalek jest wyjątkowa i niepowtarzalna – a w naszych przedstawieniach  kukiełki nigdy się nie powtarzają. Każda lalka powstała z myślą o danym przedstawieniu – nigdy nie używamy tych samym lalek w kilku bajkach, dzięki czemu widzowie podczas każdego z naszych spektakli mają okazję obcować z zupełnie wyjątkowymi postaciami.

W naszych bajkach występują dwa rodzaje lalek scenicznych :

Kukiełki – czyli lalki teatralne umieszczona na kiju, poruszane przez aktora ukrytego za parawanem. Większość z naszych lalek to właśnie kukiełki sceniczne. Postacie ludzkie mają ponad metr wielkości, natomiast zwierzęce w zależności od danej postaci – od 30 centymetrowych mrówek, po ogromnego prawie półtora metrowego smoka. Warto wspomnieć przy tej okazji o naszym Smoku Wawelskim z bajki  ,,Legenda o Wawelskim Smoku ‘’. Postać ta osadzona jest na dwóch kijach – pierwszy służy do sterowania głową smoka, natomiast drugi do poruszania tułowiem bohatera. Taka konstrukcja jest wyjątkowa w skali polskiej sceny teatralnej – i jesteśmy prawdopodobnie jedynym teatrem używającym tak zaawansowanej kukiełki scenicznej. Pośród wielu wyjątkowych bohaterów w naszym teatrze wspomnę również o postaci Anioła – bohatera z bajki ,,Droga do Szczęścia’’. Jest to kukiełka z pozoru podobna w budowie do pozostałych lalek, jednak dzięki zastosowaniu podświetleń ledowych staje się jedyną w Polsce świecącą kukłą sceniczną. Ciekawe i nietypowe rozwiązania znajdziemy również w lalkach pszczół i kaczek – bohaterów bajki ,,Dobro wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki’’. Postacie te występują w parach po dwie na jednym trzonie, tworząc bardzo ciekawe rozwiązanie, bardzo rzadko spotykane w teatrze lalkowym. Dzięki takiemu zabiegowi możemy w jednej ręce animować dwoma postaciami jednocześnie.  Wszystkie nasze kukiełki są wyjątkowe i warte zobaczenia – dlatego warto zaprosić nas do siebie i dać widzowi okazje zobaczenia widowiskowych przedstawień oraz naszych wyjątkowych kukiełek.

Jawajkirodzaj lalki w teatrze lalkowym, której głowę i korpus porusza ręka aktora umieszczona wewnątrz lalki, a jej kończyny poruszane są za pomocą drutów lub patyczków. W naszych przedstawieniach możemy spotkać ciekawe jawajki, które są urozmaiceniem w każdym lalkowym spektaklu. Nasze postacie poruszają rękoma  za pomocą drewnianych patyczków. Nasze jawajki mają zamontowane trzony drewniane podobne jak kukiełki, ze względu na używaną przez nas w przedstawieniach scenę parawanową. Dzięki specjalnym strojom możemy poruszać lalkami od środka jednocześnie eksponując trzony lalek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze kukiełko-jawajki idealnie nadają się do gry z użyciem sceny parawanowej.

Podsumowując, nasze kukły sceniczne są wyjątkowe i warte uwagi. Ich wielkość, wykonanie, dbałość o najmniejsze nawet szczegóły sprawiają, że każdy widz – od najmłodszych przedszkolaków po seniora doceni ich wszystkie walory. Każde nasze przedstawienie połączone jest z krótką prelekcją dotyczącą budowy lalek scenicznych oraz funkcji, jakie pełnią w teatrze lalkowym. Posiadamy również pacynki i marionetki wykonane również przez Muzeum Lalek z Pilzna.  Widzowie mają okazję obejrzeć dowiedzieć się wszystkiego na temat lalek scenicznych stosowanych w teatrach lalkowych oraz zobaczyć na żywo wszystkie nasze lalki, poznać tajniki ich powstawania oraz własnymi rękoma spróbować nimi animować. Spotkanie z Teatrem Lale Kukiełka na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika spektaklu z naszym udziałem.